Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος

Η ιστορία με ψηφιακό παιγνιώδη τρόπο

Στα πλαίσια του Εκπαιδευτικού Προγράμματος για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης (1821-2021), η φιλόλογος Ειδικής Αγωγής Πάκιου Άννα μαζί με τους μαθητές των τμημάτων ένταξης του σχολείου μας, αξιοποίησαν τις σύγχρονες Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στο διδακτικό αντικείμενο της Ιστορίας και δημιούργησαν ένα ψηφιακό δωμάτιο, Escape Room. Οι μαθητές κατά τη διάρκεια του Προγράμματος προσέγγισαν μέσα από έναν ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο τη συγκεκριμένη ιστορική περίοδο, ενώ παράλληλα εξασκήθηκαν σε σύγχρονα εργαλεία μάθησης εμπλουτίζοντας τον ψηφιακό τους γραμματισμό. Κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε και εσείς να μεταφερθείτε στο Escape Room και να δοκιμάσετε τις ιστορικές σας γνώσεις!

Escape Room