Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 επισκέπτες και κανένα μέλος

Διδακτική επίσκεψη σε ελαιοτριβείο

Το Σάββατο 12/11/2022, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο ελαιοτριβείο στα Τεμένια της Λέρου στο πλαίσιο του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων «Το ευ ζην του τόπου μας». Ο ιδιοκτήτης του ελαιοτριβείου κ. Ταχλιαμπούρης υποδέχτηκε μαθητές του Γ2 του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και τις εκπαιδευτικούς Σφέτσιου Ευτυχία ΠΕ04.02.ΕΑΕ, Μπέλτσου Ελευθερία ΠΕ02 και Κύρκου Αικατερίνη ΠΕ04.01.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στο χώρο του ελαιοτριβείου και ενημερώθηκαν αναλυτικά για όλα τα στάδια παραγωγής του ελαιολάδου. Είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν σε πραγματικό χρόνο τη διαδικασία από τη στιγμή που φτάνει η πρώτη ύλη (ελιές) στο χώρο μέχρι και τη στιγμή συλλογής του ελαιολάδου. Καθ' όλη τη διάρκεια ο κ. Ταχλιαμπούρης εξηγούσε αναλυτικά τη διαδικασία που ακολουθούσε παρέχοντας λεπτομέρειες για το κάθε στάδιο της παραγωγής και συνάμα έδινε εμπεριστατωμένες απαντήσεις σε οποιαδήποτε ερώτηση.

Το σχολείο μας ευχαριστεί τον κ. Ταχλιαμπούρη για τη φιλοξενία του.

eleotrivio 1

eleotrivio 2