Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 επισκέπτες και κανένα μέλος

80 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΥΘΙΣΗ ΤΟΥ Α/Τ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΟΛΓΑ

Με αφορμή την επέτειο απο τη βύθιση του Α/Τ Βασίλισσα Oλγα στο Λακκί της Λέρου στις 26 Σεπτεμβρίου 1943, το 2 Γυμνάσιο Λέρου τίμησε και φέτος τη σημαντική αυτή αποφράδα μέρα!! Οι μαθητές μας άκουσαν προσεκτικά την ομιλία από την φιλόλογο κ. Αγαπητού Καλλιόπη και στη συνέχεια ακολούθησε παρουσίαση έτσι ώστε να κατανοήσουν πλήρως τα ιστορικά αυτά στοιχεία σχετικά με τη βύθιση του πλοίου! Στη συνέχεια εκπαιδευτικοί και μαθητές παρακολούθησαν την τελετή που ακολούθησε στο μνημείο του Β.ΟΛΓΑ προς τιμήν των πεσόντων. Η Γ γυμνασίου όμως είχε την τύχη κ την τιμή στις 25 /9/2023 να απολαύσει μια εξαίρετη παρουσίαση στην αίθουσα εκδηλώσεων από τον προϊστάμενο του ΓΑΚ κ. Γ. Τραμπούλη όπου ακολούθησαν κ ερωταπαντήσεις για την καλύτερη κατανόηση του γεγονότος ο οποίος εξήγησε με το δικό του τρόπο στους μαθητές μας την αξία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς . Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν αξιοποιήσαμε αυτό το κομμάτι της Λέρικης παρακαταθήκης μας δίνοντας όλοι μαζί την υπόσχεση ως σχολείο ότι κάθε χρόνο θα τιμούμε και δε θα ξεχάσουμε ποτέ την πολιτιστική κληρονομιά του νησιού μας !!!!!

---768x432